Sluneční ochrana

 
 
 
 
SLUNEČNÍ
OCHRANASLUNEČNÍ OCHRANA

  • Sluneční paprsky mohou být pro lidské zdraví přínosné, přispívají k důležitým biologickým procesům, jako je tvorba a vstřebání vitaminu D, který je zásadní pro silné kosti a zuby. Nadměrná expozice však může poškodit kůži, způsobit spálení kůže, stárnutí, hyperpigmentaci a dokonce rakovinu.
  • Existují tři typy slunečního záření: UVA, UVB a UVC. UVC je blokováno ozonovou vrstvou a proto se nikdy nedostane na povrch země. U UVA a UVB je tomu naopak. UVB je nejsilnější během letních měsíců a v oblastech blíže rovníku. Ovlivňuje nejsvrchnější vrstvu kůže (epidermis), kde způsobuje krátkodobé účinky, jako je spálení kůže, a dlouhodobé účinky, jako je imunosuprese a poškození DNA. UVA je na druhé straně přítomno celý rok a ve všech zemských šířkách. Proniká hlouběji do kůže a dosahuje dermis (škáry). Je zodpovědné za stárnutí, hyperpigmentaci, imunosupresi a poškození DNA.
  • Kůže má přirozené mechanismy ochrany proti UV záření (opálení, antioxidační systémy, imunitní reparační procesy), ale tyto mechanismy jsou často nedostačující, a proto je důležité přijmout dodatečné ochranné prostředky, jako je vyhýbání se slunci v poledních hodinách, ochranný oděv a lokální ochrana před sluncem. Volba ochranného prostředku proti slunečnímu záření závisí na typu pleti a podmínkách expozice, ačkoli obecným pravidlem je čím vyšší ochrana, tím lépe!
  • Lokální ochrana před slunečním zářením však nikdy není schopna ochránit před veškerým UV zářením: produkty nejsou vždy správně používány. Někdy zapomeneme pokrýt všechny oblasti našeho těla nebo nepoužíváme dostatečné množství. Možná nepoužíváme dostatečný faktor ochrany před slunečním zářením nebo zapomínáme provádět častou aplikaci. Z tohoto důvodu je perorální ochrana před slunečním zářením vynikající doplněk lokální ochrany a zajišťuje kompletnější prevenci poškození pleti a stárnutí.